Globalizacja Postep

Jedno z najważniejszych zjawisk współczesności

Jednym z najważniejszych procesów zachodzących w naszych czasach bez wątpienia jest globalizacja. Zjawisko to jest bardzo złożone, a przez to trudne do przeanalizowania. Tak naprawdę mieliśmy z nim do czynienia od wieków, ale dopiero w XX wieku nabrało tak dużego znaczenia, że obecnie partycypuje w nim zdecydowana większość mieszkańców naszej planety.

Oczywiście, globalizacja ma zapewne tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak nie ma to właściwie większego znaczenie, ponieważ większość procesów globalizacyjnych zachodzi de facto oddolnie i nikt, nawet najpotężniejszy człowiek świata, nie ma nie wpływu. Można nawet powiedzieć, że omawiany proces ma charakter naturalny. Obecnie dysponujemy znakomitymi środkami komunikacyjnymi oraz szybkim transportem, zarówno ludzi, jak towarów, co pozwala nam w łatwy sposób przemieszczać treści, produkty, usługi czy też po prostu nas samych na tysiące kilometrów. Możliwości działalności na skalę globalną dla wielu koncernów jest szansą na zarobienie potężnych pieniędzy. Również państwom opłaca się współpraca ekonomiczna i inna. Zacieśnianie więzów pomiędzy krajami przyczynia się do budowania pokoju na świecie, co doskonale widać na przykładzie Europy.

O globalizacji można pisać wiele, jednak zdaje się, że trudno jest uchwycić to zjawisko całościowo i dokładnie przeanalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *