Globalizacja Postep

Krytycy globalizacji

To, że żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie nie podlega dyskusji. Taki stan rzeczy budzi jednak wiele kontrowersji i niepokojów społecznych, zarówno w środowiskach prawicowych, jak i lewicowych.

Krytycy globalizacji utożsamiający się z prawą stronę sceny politycznej wskazują szczególnie na ryzyko utraty tożsamości narodowej, powszechną laicyzację czy też zdominowanie rodzimej kultury przez obce pierwiastki. Również w Polsce można spotkać wiele osób, dla których wymienione aspekty stanowią największe zagrożenie, jeśli chodzi o procesy globalizacyjne.

Globalizacja jest również krytykowana przez osoby skupione wokół lewicowych poglądów. Tego typu grupy społeczne i jednostki skupiają się na przykład na tym, że procesy globalizacyjne, mówiąc w dużym uproszczeniu, pozwalają na bogacenie się bogatych kosztem biednych. Trudno polemizować z tezą głoszącą, że na globalizacji najbardziej korzystają kraje rozwinięte, a także największe światowe korporacje. Przeciętny mieszkaniec Afryki czy Azji zyskuje na tym naprawdę niewiele.

Zdaje się, że możni tego świata mają wpływ na dynamikę procesów globalizacyjnych, jednak nie mogą ich całkowicie zatrzymać. Globalizacja będzie się więc nadal rozwijała, nawet jeśli głosy jej krytyków zmuszą światowych decydentów do zmiany polityki. Niektórych procesów dziejowych po prostu nie można zahamować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *