Globalizacja Postep

Kurczący się świat czyli globalizacja

Czy zasadne byłoby stwierdzenie, że świat się kurczy? Jeśli użylibyśmy go jako metaforę współczesności, w kontekście postępujących procesów globalistycznych, jak zresztą często się czyni, to jak najbardziej jest ono sensowne.

Globalizację możemy zaobserwować niemal na każdym kroku. Chodzimy przecież w ubraniach szytych w Chinach, oglądamy telewizję na japońskich ekranach, jeździmy niemieckimi samochodami i jadamy we włoskich restauracjach. Coraz bliższe są nam inne kultury, znamy coraz więcej języków i z łatwością przemieszczamy się po Europie i po świecie. Globalizację odczuwa więc każdy z nas, chociaż niekoniecznie musimy być tego świadomi.

Jeszcze w poprzednim stuleciu, żeby dotrzeć z jednego końca Europy na drugi, trzeba było kilku tygodni oraz odpowiednich zezwoleń. Dzisiaj wystarczy nam kilka godzin i dowód osobisty, żeby z Warszawy dojechać, a właściwie dolecieć, do Lizbony czy Madrytu. Zdecydowanie można więc w tym kontekście powiedzieć, że świat się kurczy i to kurczy w coraz szybszym tempie.

Globalizację można różnie oceniać, ale z pewnością nie można powiedzieć, że zjawisko to jest tylko teoretycznym tworem. Procesy globalizacyjne występują jak najbardziej realnie i mają ogromny wpływ na nasze życie. Zapewne w następnych latach nie zostaną one zahamowane, ale to pokaże już przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *