Globalizacja Postep

Zglobalizowany świat

www.dziennikarzerp.org

Chociaż możemy uważać się za przeciwników globalizacji, to i tak w mniejszym lub w większym stopniu partycypujemy w jej owocach.

W dzisiejszych czasach, żyjąc w kraju takim jak Polska, zwyczajnie nie da się uniknąć kontaktu z obcą kulturą, z przedstawicielami innych nacji czy też z produktami i usługami oferowanymi przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet rodzimi producenci ubrań często szyją je w fabrykach znajdujących się na terenie Chin czy innych krajów słynących z taniej siły roboczej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał na sobie ubranie wytworzone przez niepolskiego producenta, nie mówiąc już o korzystaniu z innych dóbr konsumenckich.

Dlaczego świat tak szybko się „kurczy”, a granice na mapach stają się coraz mniej wyraźne? Wynika to głównie z ogromnej łatwości komunikowania się na duże odległości czy też przekazywania sobie informacji za pomocą takich nośników treści, jak Internet. Globalizacja dla wielu podmiotów gospodarczych, w tym również dla państw, jest korzystna z ekonomicznego punktu widzenia. Również przeciętny obywatel lubi podróżować po świecie, oglądać amerykańskie filmy czy też pić francuskie wino.

Żyjemy w czasach, w których świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i chyba nikt ani nic nie jest w stanie zatrzymać procesów globalizacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *